Vyšla životopisná kniha „Zvuk zvonov - Gorazd Zvonický“
Pri príležitosti blížiaceho sa 100. výročia narodenia Gorazda Zvonického vyšla životopisná kniha „Zvuk zvonov - Gorazd Zvonický“
Autorom knihy o živote a tvorbe Gorazda Zvonického je Zlatko Kubanovič, SDB, ktorý bol žiakom Zvonického. Kniha má dve časti, v prvej autor opisuje prostredie a život Gorazda Zvonického, v druhej jeho literárnu tvorbu. Knihu vydalo Vydavateľstvo Don Bosco.
Niekoľko slov autora Zlatka Kubanoviča ku knihe:
Predstaviť osobnosť a tvorbu Gorazda Zvonického nie je vôbec jednoduché. Zvonický je básnik, prekladateľ, kňaz, pedagóg, editor a publicista.Slovenskú katolícku modernu (hoci on sám sa tomuto termínu vyhýbal) si bez jeho mena nedokážeme ani predstaviť.Knihu som rozdelil na dve časti. Prvá časť má tri periódy a sledujem v nej priebeh života autora a prostredie (slovenské, argentínske a talianske), v ktorom vyrastal a ktoré ho formovalo. Rád by som upozornil, aby sme tieto etapy nepodceňovali, lebo určité životné skúsenosti boli rozhodujúce nielen v osobnom, ale hlavne v básnickom vývoji jeho tvorby. Osobitne tu mám na mysli udalosti, ktoré ho prinútili emigrovať. To, že z domu neodišiel dobrovoľne, ale preto, lebo musel, odráža sa aj na jeho reflexiách o politickej situácii doma na Slovensku a objavuje sa vo všetkých jeho zbierkach. V druhej časti hovorím o jeho literárnej tvorbe. Približujem jeho prekladateľské, editorské, publicistické a hlavne básnické umenie. Čítanie týchto kapitol možno bude trochu náročnejšie. Zvolil som si totiž formu, ktorou sa snažím čo najvernejšie priblížiť čitateľovi svet Zvonického, jeho zmýšľanie, umelecký vývoj a duchovnosť, a to z toho dôvodu, že Zvonického cieľom bolo prepájať – prepájať spiritualitu, poéziu a umenie. Zvonický bol veľkou a uznávanou osobnosťou, skutočný klenot a bard slovenskej literatúry, s hlbokým duchovným rozmerom a jasnými životnými postojmi. Tie som sa snažil ako jeho bývalý študent, ktorý niekoľko rokov strávil pri tomto statočnom mužovi, zachytiť. Zvonický ako kňaz bol zžitý s vierou, takže nijako zvlášť nemusím poukazovať na jej výsostné postavenie či hĺbku. Autorsky debutoval reflexívnymi mariologickými témami a jeho básne i prebásnené hymny ovplyvnili duchovný priestor Slovákov omnoho viac, než si to uvedomujeme alebo pripúšťame. Mojím primárnym cieľom bolo priniesť čo najviac informácií o ňom a o jeho tvorbe. Je to v podstate príspevok do kultúrnych dejín v kontexte s autorovým ponímaním sveta, ako som ho ja, jeho niekdajší študent, od neho počul a pochopil pri konverzáciách.
V závere knihy čitateľ nájde niekoľko krátkych vyjadrení známych osobností ku Gorazdovi Zvonickému:
„Zvonický sa ukázal ako autor ovládajúci žáner eseje i ako človek sozmyslom pre pravdu a spravodlivosť. Ťal do živého a živé zavše prevravelo. Esejista – zdá sa – prekonal básnika.“
Literárny kritik Peter Liba
„Všetko mu ústi do poézie, nad všetkým poletuje jej dych, ten plam dýchajúcej pahreby. Básnik ho vdychuje a pretvára v umelecké slovo. Tak sa rodí skutočná poézia: z viditeľných, počuteľných, farebných a iných súčiastok, stmelených čímsi z iného sveta…“
Kňaz, básnik a prozaik Mikuláš Šprinc
„Zvonický je pionierom novej strofickej formy, ktorú by sme mohli pokrstiť názvom ,gorazdovská sloha‘. Má neobyčajne pôsobivý rytmus a dômyselnú rýmovú štruktúru (šesť rýmov v štyroch veršoch).“
Historik a publicista František Vnuk
„V živote sme sa nevideli, iba sa poznáme zo vzájomnej tvorby, sme poslední a najmladší členovia katolíckej moderny – veď ja mám 77 a náš hosť 79 rokov. Je to najkrajší vek na cestu do večnosti, ale som nesmierne šťastný, že som sa tohto stretnutia s mojím duchovným súputníkom dožil.“
Kňaz a básnik Svetloslav Veigl
„Výborne ovládal, veršovú techniku,‘ nebolo pre neho ťažkosťou zvládnuť stredoveké, renesančné i klasické formy.“
Literárny vedec Július Pašteka
„Zvonický je rovnako dobrý básnik ako prekladateľ poézie. Ťažko povedať,
či je v prvom rade básnik, alebo prekladateľ. Ale z pohľadu účinku
slova je najskôr básnikom.“
Autor Zlatko Kubanovič
Peter Novák, zodpovedný za komunikáciu SDB