Pandémia koronavírusu – zomierajú saleziáni v Taliansku i v Španielsku

250(Madrid, Miláno, 30. marca 2020) – Saleziánska informačná agentúra ANS prináša správy o situácii saleziánskych komunít vo svete, postihnutých koronavírusom Covid-19.

V Európe je najviac postihnutý sever Talianska; silne je zasiahnutá saleziánska provincia so sídlom v Miláne, kde zomreli viacerí spolubratia.

V komunite v Nave, kde je 24 spolubratov, zomrel 25. marca na Covid-19 vo veku 67 rokov života biskup Mons. Angelo Moreschi, apoštolský prefekt z Gambelly v Etiópii. Pochádzal z Nave, v roku 1991 ako salezián odišiel na misie do Etiópie, od roku 2000 bol Apoštolským prefektom, na sviatok dona Bosca v roku 2010 bol vysvätený za biskupa.  Mons. Moreschi bol 46 rokov saleziánom, 38 rokov kňazom a 10 rokov biskupom.

V Nave zomreli aj ďalší dvaja spolubratia, obaja vo vysokom veku. V komunite v Chiari zomrel 95-ročný spolubrat. V komunite Sesto San Giovanni zomrel 66-ročný don Agostino Sosio, bývalý provinciál a momentálny tamojší direktor a farár. Provinciálny ekonóm tejto milánskej provincie je hospitalizovaný, tiež ďalší jeden spolubrat. Komunita v Nave a dve komunity v Miláne sú v karanténe.

„Zjednocujeme sa s vami v modlitbe, aby ste pocítili našu blízkosť v tomto bolestivom momente pandémie. Buďme citliví a solidárny s tými, ktorí trpia,“ napísal do Milána krátky pozdrav hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernádez Artime.

Vážne zasiahnutá je aj španielska provincia sv. Jakuba so sídlom v Madride. Niektoré okolnosti, ktoré nebolo možné predvídať, spôsobili rozsiahle nakazenie sa saleziánov a aj smrť niekoľkých spolubratov. Na jednom pracovnom stretnutí saleziánov a laikov v meste León, na ktorom bol prítomný aj jeden účastník z talianskych Benátok, a toto stretnutie sa konalo v čase, keď ešte situácia v Španielsku vôbec nebola alarmujúca, došlo k rozsiahlej nákaze koronavírusom. Saleziáni, ktorí sa zo stretnutia vrátili do svojich komunít, následne infikovali ďalších spolubratov.

Nákaza zasiahla spolubratov v komunitách v Oviede, v Leóne, v Salamanke, v Madride, v Arevale. Na mnohých miestach boli nakazení prakticky všetci členovia komunity. Na koronavírus zomrelo (údaje sú z agentúry ANS k 26. marcu) 7 spolubratov, ďalší spolubrat zomrel bez toho, aby bol pozitívne testovaný, ale mal zodpovedajúce príznaky, ďalší spolubrat zomrel, bez toho, aby sa zisťovala príčina, 3 bratia zomreli na kombináciu vírusu s inými chorobami. Viacerí saleziáni sú v kritickom stave, niektorí z nich sú v nemocniciach a potrebujú intenzívnu starostlivosť; ostatní nakazení bratia sa postupne zotavujú.

„Všetkým je jasné, že situácia nabrala od začiatku rýchly spád a stala sa kritickou v priebehu niekoľkých dní. Od prvého okamihu sa provincia pokúsila venovať osobitnú pozornosť ochrane najzraniteľnejších saleziánov, obmedziť kontakt so všetkými, u ktorých sa prejavili príznaky, dodržiavať karanténu v komunitách, pričom zachovala zodpovedajúce bezpečnostné opatrenia,“ uvádza agentúra ANS. Aktuálna situácia je mimoriadna a vyžaduje si povedomie o jej vážnosti a tiež opustenie mnohých zvykov. Vedenie madridskej provincie tiež pripomína, že „všetci sme v rukách Boha Otca a sme jeho milovaní synovia v Ježišovi. Svedectvo bratov, ktorí sa už stali obeťami tejto pandémie, by nám malo pomôcť žiť túto situáciu vo viere“.

ANS, OnMiSDB, rhsdb

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.