8. deň deviatnika: Spiritualita – mystika milosti jednoty

S Božím kráľovstvom je to tak, ako keď človek hodí semeno do zeme; či spí alebo vstáva, v noci či vo dne, semeno klíči a rastie a on ani o tom nevie. Mk4,26-7

Don Bosco hovorí: „K svätému prijímaniu sa mohlo pristupovať iba v nedeľu a cez sviatky. Ak by niekto chcel ísť na prijímanie aj počas týždňa, tak bol nútený previniť sa proti poslušnosti. Keď ostatní išli na raňajky, bolo potrebné potajomky vkĺznuť do kostola svätého Filipa Neriho a po svätom prijímaní sa k nim pripojiť cestou do školy alebo v študovni. Pravidlá to zakazovali, predstavení o tom veľmi dobre vedeli. Nič nehovorili a mlčky to schvaľovali. Vďaka tomuto podivnému systému som mohol k svätému prijímania pristúpiť mnohokrát. Môžem povedať, že to bolo najúčinnejším pokrmom môjho povolania.“ (MO 92-93)

Mladý Bosco nebol skostnatený, vedel čo si láska k Bohu vyžaduje. Na tomto príklade je vidieť jeho slobodu ducha. Dokázal byť nad zákonom, nad pravidlami, (aj keď si ich ctil) vnútorne slobodný. To je základ jeho mystiky. Nás niekedy pravidlá môžu tak zviazať, že naša modlitba sa stáva nemodlitbou. Don Bosco učil mladých: „Byť bez prestania s Bohom, v jednoduchom, radostnom a srdečnom dialógu so živým Kristom a s Otcom, ktorého cíti vo svojej blízkosti.“ (S12)
Duchovnosť dona Bosca je spiritualita Božej prítomnosti, neustálej modlitby, spojenia s Bohom, spoľahnutia sa ne Neho. Láska k Eucharistii, potreba sviatosti zmierenia, cez ktorú nám Boh nielen odpúšťa, ale aj požehnáva. To sú dvere jeho duchovnosti, cez ktoré vstupuje Boh, aby si nás vychovával. Človek, ktorý má byť spojený s Bohom aj pri hre, pri činnosti, nesmie zanedbávať ústranie. Potrebuje si nájsť čas pre samotu s Bohom. Boh koná mnohokrát v tichu, nenápadne; my vnútorne rastieme stávame sa silným ani si to nemusíme uvedomovať. Vyžaduje si to našu dôveru a pozornosť. Don Bosco dáva dôraz na potrebu vnútornej pozornej a zbožnej modlitby. Hovorieval: „Hlasitá modlitba bez účasti mysle je ako telo bez duše.“

Viem sa modliť pozorne, pokojne, alebo chcem mať modlitbu čím skôr za sebou? Do akej miery som vnútorne slobodný? Ako je Boh prítomný v mojich každodenných rozhodnutiach?


Modlitba k donovi Boscovi

Svätý Ján Bosco, otec a učiteľ mládeže, ty si toľko pracoval pre spásu duší; buď nám vodcom, aby sme hľadali svoje duševné dobro a spásu blížneho. Pomáhaj nám plniť si dobre svoje povinnosti, premáhať náruživosti a ľudské ohľady. Nauč nás milovať Sviatostného Spasiteľa, Pannu Máriu Pomocnicu a Svätého otca, rímskeho pápeža. Vypros nám šťastnú hodinu smrti, aby sme prišli k tebe do neba. Amen.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.