Enrico Saiz Aparicio

Bl. Enrico Saiz Aparicio (1889 – 1936) a 62 španielskych mučeníkov

Sviatok: 22. septembra

spm enriquePočas španielskej občianskej vojny v rokoch 1936-39 boli zabití mnohí kňazi, rehoľníci a laici. Zo saleziánskej rodiny podstúpili mučeníctvo spolu 95 členovia. Dve skupiny zo Sevilly a Madridu majú spolu 63 mučeníkov. Tieto skupiny sú zaradené pod saleziána menom Enrico Saiz Aparicio. Blahorečenie sa uskutočnilo 28. októbra 2007 v Ríme (téma).

 

Don Enrico sa narodil 1. decembra 1889 v španielskej Ubierne a hneď na druhý deň bol pokrstený. Vstúpil do saleziánskeho noviciátu a 5. septembra 1909 zložil v Barcelone prvé rehoľné sľuby ako salezián. Za kňaza bol vysvätený v Salamance 28. júla 1918. Pôsobil v Campello (Alicante), Barcelone, Madride a Salamance, tam a potom v Madride bol aj direktorom. Posledným jeho direktorským pôsobiskom bol saleziánsky ašpirantát v Carabanchel Alto, na periférií Madridu. Tam ho zastihlo aj prenasledovanie. Bol odvážnym, otcovským a chápavým i zdravo požadovačným. 
Keď 20. júla 1936 vpadla do ašpirantátu tlupa vojakov, hneď vyhlásil: „Ak chcete krv, som pripravený. Ale neublížte chlapcom.“ Chlapcov teda prepustili, direktora a osem spolubratov však zajali a 2. októbra 1936 ho s jeho spoločníkmi zabili. Mal 46 rokov. 
Krátko pred smrťou sa don Enrico zdôveril jednému priateľovi: „Čo je lepšie ako zomrieť na Božiu slávu?“ Obetoval svoj život na výmenu za životy chlapcov, ktorých mu zverila Prozreteľnosť. Žil pre nich až do posledného dychu.

 

Zoznam všetkých 63 mučeníkov

bl enrico a spol

 

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.