Kondolencia saleziánov k úmrtiu kardinála Jozefa Tomka

(Bratislava, 16. augusta 2022) – V deň pohrebu J. Em. kardinála Jozefa Tomka vyjadril biskupom svoju účasť provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko.


Vaše Excelencie,
najdôstojnejší otec arcibiskup Mons. Bernard Bober
a najdôstojnejší otec arcibiskup Mons. Stanislav Zvolenský,

duchovne sa spájame s Vami v hlbokej modlitbe za zosnulého otca kardinála Jozefa Tomka a zároveň i vo veľkej vďačnosti Nebeskému Otcovi za dar jeho vzácneho života, kňazského povolania a biskupskej služby vo všeobecnej Cirkvi na poli ohlasovania evanjelia.

Osobitne sme vďační za jeho spätosť, priateľstvo a spoluprácu s generáciou našich spolubratov, ktorí, aby mohli rozvíjať svoje saleziánske povolanie, boli začiatkom 50-tych rokov minulého storočia nútení emigrovať do Talianska. Zosnulý otec kardinál nielenže zdieľal podobný osud, ale stal sa aj pre nich veľkou duchovnou i bratskou oporou. On nevyčkával na lepšie časy, ale „v nádeji proti všetkej nádeji“ spolu s inými kňazmi a rehoľníkmi v Ríme začal živiť a posúvať dopredu myšlienku Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktorý sa tak stal jedinečným príkladom spolupráce rôznorodých síl pre dobro a rozvoj Cirkvi na Slovensku počas obdobia náboženskej neslobody. Do tohto odvážneho a prozreteľnostného projektu sa zapojili aj viacerí naši spolubratia, ktorí si tak vytvorili s otcom kardinálom pekný bratský a priateľský vzťah. My mladší sme to mohli vidieť pri životných jubileách alebo pohreboch týchto našich spolubratov, kedy otec kardinál svoju bratskú a priateľskú pozornosť k nim vyjadroval osobnou účasťou alebo aspoň písomným pozdravom.

Otec kardinál Jozef Tomko svojou hlbokou vierou, tvorivou odvahou a pokornou službou zostáva príkladom, inšpiráciou a povzbudením pre nás všetkých. S veľkou vďačnosťou ho teda v modlitbe odporúčame milosrdnému Nebeskému Otcovi a veríme, že ho za jeho vernosť a službu Cirkvi štedro odmení a prijme k sebe do večnej radosti.

don Peter Timko provinciál SDB
a Saleziáni dona Bosca na Slovensku

Kardinál Tomko druhý zľava.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.