Salezián don Peter Jacko bol hosťom v diskusii s prezidentkou Zuzanou Čaputovou

(Bratislava, 22. marca 2022) – Nezávislá občianska iniciatíva Zastavme ich bratia! usporiadala 21. marca na pôde Činohry SND diskusiu s názvom Láska, pravda, chlieb a soľ. Moderátorka diskusie Zuzana Wienk privítala prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú, publicistu Martina Milana Šimečku a vikára provinciála saleziánov dona Petra Jacka, ktorý koordinuje pomoc Ukrajincom za saleziánov na Slovensku.

V kontexte invázie Ruskej federácie na Ukrajinu diskutovali hostia o fundamentálnych otázkach, s ktorými sa konfrontuje celý slobodný svet aj Slovensko: Kto sme? Aká je hodnota slobody a demokracie? Čo nás spája a ako konať? Spoločne hľadali východiská, ako uchopiť tieto výzvy a nájsť spoľahlivý kompas.

Na otázku ako sa neuzavrieť pred utrpením, ktoré tak intenzívne vidíme a vnímame don Jacko povedal: „Tá odpoveď sa dotýka až takých najhlbších záhybov duše. Zrazu sa človek musí sám pred tým všetkým v pravde postaviť pred seba a povedať si: Aká bude moja odpoveď na to všetko? Kde som ja? Či som ako taký nestranný pozorovateľ, ktorý dá ruky preč a konštatuje alebo je to niečo, čo môže človeka mobilizovať. (...) Poznám ľudí, ktorí boli na dovolenke v ten štvrtok a v sobotu boli späť, lebo bolo treba dať svoj byt k dispozícii. Tí ľudia sa mobolizujú a toto je veľmi silné, čo nás tak charakterizuje a podľa mňa to potrebujeme veľmi doceniť. Lebo je to dobro, ktoré koniec-koncov bude nakoniec silnejšie ako to zlo.“

Pred diskusiou zaznelo inscenované čítanie dramatických textov v podaní hercov Činohry SND. Na záver predstavilo hudobné zoskupenie „Čuješ, brat môj” tri ľudové piesne v aranžmáne Ľubice Čekovskej.

Spoluorganizátormi podujatia bola Anténa - sieť pre nezávislú kultúru, Bystriny a Činohra SND.

Zdroj a foto: facebook.com

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.