Orientačné dni v Banskej Bystrici vytvárajú nové ponuky pre rodičov, učiteľov aj vychovávateľov

(Banská Bystrica, 9. decembra 2021) – Projekt s názvom Orientačné dni sa už viac ako 40 rokov šíri Európou a od roku 2017 našiel svojich priaznivcov a stále miesto aj v saleziánskom stredisku v Sásovej v Banskej Bystrici. Odvtedy tri dni plné zážitkov, sebaskúsenosti a budovania vzťahov ovplyvnilo približne 1 570 žiakov a študentov základných a stredných škôl. Odozvy na tento systém práce so sebou ako aj s celou triedou sú pozitívne a čím ďalej, tým viac škôl má záujem pre svoje triedne kolektívy využiť túto ponuku.

Popri Orientačných dňoch vznikli aj ďalšie aktivity, ktoré vyplynuli z potrieb širokého spoločenstva ľudí, ktorí žiakov a študentov sprevádzajú a vychovávajú. Jednou z nich je podporný manuál pre triednych učiteľov, ktorí so svojou triedou absolvovali kurz Orientačných dní a v ich myšlienke chcú pokračovať aj počas bežného školského života, či už v rámci triednických hodín alebo špecifických dní.

Z dielne Orientačných dní pochádza aj ďalší projekt – Rodičko. Ide o inšpiratívne večery (nielen) pre rodičov, učiteľov a vychovávateľov, ktorí chcú viac a lepšie porozumieť svetu, v ktorom vyrastajú ich deti a samozrejme aj im samotným. Kvalitní lektori, skúsení a zbehlí v aktuálnych témach sa prihovárajú online raz mesačne a snažia sa odpovedať na všetky otázky, ktoré im sledujúci adresujú. O potrebe takéhoto formátu hovorí aj bohatá účasť online sledovateľov – priemerne 200 na jedno stretnutie. Do decembra 2021 už prebehlo 10 online „rodičovských stretnutí“. Priame prenosy z Rodička môžete sledovať na stránke sbb.sk/rodicko.

Zatiaľ poslednou novinkou je PORADŇA. Poradňa je odpoveďou najmä pre rodičov, učiteľov a vychovávateľov, ktorí tápu a hľadajú ako ďalej – či už s vlastnými deťmi, deťmi zverenými alebo aj sami so sebou. Jej vznik vyplynul z potrieb všetkých tých, ktorí sa potrebujú zorientovať v problémoch v triede (šikana, ponižovanie, vyčleňovanie, úzkosti, depresie, poruchy príjmu potravy), osobných problémoch (ne/komunikácia, výchovné ťažkosti, odmietanie dieťaťom, rozvod, vyhorenie) alebo v témach ako záškoláctvo, podozrenie na poruchy učenia, komunikácia s dieťaťom v odpore a pod.

Keďže osobný kontakt je nenahraditeľný, poradňa je aktuálne prioritne orientovaná na Banskú Bystricu a farnosť Panny Márie Pomocnice v Sásovej. V prípade záujmu o rozhovor či stretnutie je možné napísať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo osobne osloviť zástupcov Orientačných dní či Poradne.

„Orientačné dni, Rodičko, Poradňa… za všetkými týmito projektami stojí celý tím dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí nemajú problém ísť za hranice vlastnej fantázie a obetovať čas, priestor a svoju energiu pre druhých. Už pár rokov sa neboja snívať a ich sny nadobúdajú konkrétny rozmer služby – rôznymi spôsobmi. Sme tu aj pre vás. Dajte nám o sebe vedieť. Záleží nám na vás,“ povedala psychologička a terapeutka Dominika Hajkovská, členka dobrovoľníckeho tímu.

Zdroj: sbb.sk

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.