V Rajci vystavujú "iskričky krásy" od Andreja Paulinyho

(Rajec, 8. októbra 2019) – V nedeľu 6. októbra bola vo Výstavnej sieni radnice v Rajci otvorená mesačná výstava venovaná výberu grafických diel dona Andreja Paulinyho SDB, rajeckého rodáka (1925 – 2005). „Týmto podujatím sa pripravujeme na 95. výročie jeho narodenia, ktoré bude v marci,“ uvádzajú organizátori.

Príhovor na vernisáži a zároveň otvorenie výstavy viedla historička umenia pani Alena Piatrová. Vyzdvihla predovšetkým úžasný talent dona Andreja zachytiť detail, najmä z básnického slova svojich priateľov, ako bol napríklad Gorazd Zvonický, Andrej Žarnov, Mikuláš Šprinc a pretransformovať ho do ilustrácií k ich zbierkam. Tieto vychádzali v slovenskom Ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Popri ilustráciách vytvoril i množstvo knižných obálok a bol redaktorom mnohých časopisov. „Tvoril s ľahkosťou a veľkou výpovednou hodnotou, i napriek tomu, že grafiku na žiadnej škole neštudoval,“ vyjadrili sa o svojom pedagógovi žiaci dona Paulinyho pán Michael Kaňa a don Štefan Turanský.

Druhá časť výstavy zachytáva fotografie, publikácie a ďalšie materiály, napríklad korešpondenciu s otcom Andrejom, ktorý v jednom liste známemu s pokorou píše: „... ďakujem Pánovi, že som aj týmto spôsobom, skôr ako laik a samouk, mohol priblížiť aspoň trochu Toho, ktorý je KRÁSA ABSOLÚTNA, týmito mojimi iskričkami krásy.“

Výstava potrvá do 4. novmembra 2019.

Informovala: Alena Rybárová
Foto: Slavomír Kalma

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.