Provinciál saleziánov na sviatok mučeníka Titusa Zemana: Jeho život je ako cesta troch kráľov

(Bratislava 8. januára 2019) – Pred 50 rokmi zomrel salezián Titus Zeman, prvý slovenský blahoslavený kňaz mučeník. Vo veku 54 rokov zomrel na následky mučenia a väzenia. Pretože pomáhal mladým bohoslovcom dostať sa do zahraničia a tam doštudovať za kňazov, komunistický režim ho mučil a väznil 13 rokov. Aj posledné štyri roky života na podmienečnej slobode bol neustále sledovaný. Všetko, čo mu kládli za vinu, on robil „z lásky k Cirkvi a k saleziánskej spoločnosti“. Jeho úmysel bol, aby mladí bohoslovci „podľa prirodzeného slobodného zákona mohli ísť za svojím náboženským presvedčením.“

2019 01 08 tz

Provinciál slovenských saleziánov Jozef Ižold prepája dátum smrti Titusa Zemana so sviatkom Trochu kráľov. „Don Titus sa narodil 4. a zomrel 8. januára a v strede medzi týmito dvoma dátumami je slávnosť Zjavenia Pána. Celý jeho život sa dá pripodobniť obrazu putovania mudrcov od východu, ktorí boli ochotní riskovať, hľadať, aj zanechať niečo, aby našli Mesiáša. Don Titus touto cestou prešiel a aj iným pomáhal sa na ňu vydať a prejsť ju. Aj on ako mudrci priniesol Bohu dar svojho života, dar modlitby i dar utrpenia. Táto slávnosť Zjavenia Pána tak istým spôsobom symbolizuje aj jeho cestu povolania. Nech nám don Titus pomáha nasmerovať naše cesty ku Kristovi a celkom sa mu darovať.“

Oslavy 50. výročia smrti bl. Titusa, „dňa, kedy vstúpil do neba“ – ako o ňom napísal pápež František, sa dnes konajú v Bratislave, v Ríme, vo všetkých saleziánskych strediskách i v mnohých farnostiach Bratislavskej arcidiecézy a Slovenska. Slávnostnú svätú omšu z Vajnor o 18:00 prinesie v priamom prenose Televízia Lux.

2019 01 08 tz pofis2

2019 01 08 tz pofis1Pri príležitosti tohto výročia spoločnosť POFIS pripravila pre zberateľov poštovú príležitostnú pečiatku a poštový lístok s motívom bl. Titusa Zemana. Pečiatka i lístok sú k dispozícií na pobočke Slovenskej pošty Bratislava 36 vo Vajnoroch, odo dňa vydania 8. januára 2019 celých sedem pracovných dní a potom po celý rok v sídle POFIS-u. Obe filatelistické zaujímavosti, ktorých autorom je Adrián Ferda, vznikli na požiadavku Spoločenstva kresťanskej filatelie na Slovensku.

Titus Zeman bol uznaný za mučeníka pre záchranu duchovných povolaní, jeho blahorečenie sa konalo v roku 2017 v Bratislave. Od slávnosti blahorečenia sa po Slovensku rozširuje úcta k nemu najmä cez jeho relikvie a tiež formou pútí do Vajnor, kde sa narodil i zomrel a kde je uložený aj slávnostný relikviár.

Slovenskí Saleziáni don Bosca doteraz venovali celkom 220 relikvií do rôznych farností, kostolov, či kaplniek po celom Slovensku ale i v zahraničí. Relikvie bl. Titusa už majú aj vo väzenských kaplnkách v Bratislave v Justičnom paláci, či v Leopoldove, alebo aj v Sučanoch vo väznici pre mladistvých, samozrejme vo všetkých saleziánskych strediskách po celom Slovensku a v mnohých ďalších farnostiach.

rhsdb

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.