AŠPIRANTKA - ponuka (cesta) rozlišovania saleziánskym štýlom

Čo je to ašpirantka?

Každý mladý človek v istom momente svojho života stojí pre otázkou zmyslu svojho života a jeho naplnenia a preto hľadá odpovede - hľadá svoje miesto. Toto hľadanie povolania má rozličné podoby a formy.
Ašpirantát je konkrétna ponuka rozlišovania povolania realizovaná saleziánskym štýlom a v saleziánskom duchu. Jej úlohou je pomôcť mladému objaviť jeho miesto v realizácii božieho plánu s ním pomocou spoločenstva, prostredia a aktivít zameraných na tento konkrétny cieľ.

Ašpirantát v tejto forme dáva priestor pre:
• sebapoznanie - pomáha mu odhaliť a pomenovať „kto je“ - sebapoznanie ako základný predpoklad na ceste hľadania svojho povolanie bez ohľadu nato aké je. Je to dôležitý východiskový bod pre každého mladého človeka na ceste povolania.
• spoločenstvo - ponúka a vytvára spoločenstvo a prostredie hľadajúcich, podobne uvažujúcich mladých ľudí (kde má priestor na spoznávanie sa, na zdieľanie toho čo vnútorne prežíva a kde má možnosť konfrontovať sa s ostatnými)
• vzťah s Bohom - otvára priestor pre prehĺbenie duchovného života - toto obdobie sa preto začína a končí ponukou duchovných cvičení čím zdôrazňuje prioritu pre celý proces rozlišovania povolania a tým je pravidelný, úprimný a hlboký duchovný život.
• sprevádzanie - ponúka službu osobného sprevádzania (stály spovedník, duchovné vedenie) počas jednotlivých stretnutí, ale aj mimo nich, ako pomoc a oporu v hľadaní a pomenovaní toho čo Boh od neho žiada.
• projekt života - ponúka a pomáha pri tvorbe osobného životného projektu - ako konkrétnej stratégie osobného rastu a dosahovanie jednotlivých cieľov ale hlavne v dozrievaní pre definitívne rozhodnutie a život podľa neho.

Ako prebieha táto ponuka?

Ašpirantka prebieha formou mesačných víkendových stretnutí po dobu jedného roka a je možné v tejto skúsenosti pokračovať aj druhý rok. Cieľom týchto stretnutí je postupné dozretie pre povolanie.
Na dosiahnutie tohto cieľa používame tieto prostriedky:
• mesačné stretnutia podľa pripraveného a vopred dohodnutého harmonogramu pričom dôraz sa kladie na ľudskú formáciu a pestrosť celého stretnutia čo do obsahov ale aj miest.
• osobné rozhovory s formátorom a referovanie pred skupinou, ktoré vedie k spoločnému rozlišovaniu a rozhodovaniu v povolaní.
• formačné prednášky zamerané na ciele formujúcej skúsenosti (tematicky pripravené a rozdelené do jednotlivých mesiacov).
• úlohy zo stretnutia - ako prostriedok na prehlbovanie a vytváranie osobné priestoru pre reflexiu - vedieť pomenovať svoje vnútorné procesy a učiť sa vyjadriť vlastný názor.
• štúdium formačnej literatúry - rozpis literatúry korešponduje s jednotlivými témami stretnutí a tak podporuje sledovanie celkové cieľa.
• športové, kultúrne a pracovné aktivity, ktoré vedú k zodpovednosti a pracovitosti (ponuka zo strany komunity bratov, kde sa ašpiranti angažujú)
• apoštolská skúsenosť - aktívna účasť na nejakom prázdninovom saleziánskom apoštolskom podujatí, ktoré sa organizujú pre mladých (na Slovensku aj v zahraničí).
• záverečné duchovné cvičenia- završujú celú cestu rozlišovania povolania a dávajú silu realizovať boží plán v živote mladého človeka

Presné a podrobné vypracovanie prostriedkov sa nachádza v prílohe k jednotlivým mesačným stretnutiam.

Pre koho je určená táto ponuka?

Stretávame sa s mladými mužmi, ktorí javia známky a znaky povolania vo všeobecnosti a považujú za dôležité sa tejto otázke venovať intenzívnejšie. Rešpektujeme ich slobodu a dávame im solídnu ponuku bez nátlaku. Skôr než niekomu ponúkneme ašpirantát, sledujeme niektoré oblasti života a postoje ktoré pomáhajú v rozpoznávaní povolania mladého človeka ktorý je:
• zdravý a vytrvalý - zjavne nemá vážnu chorobu a znesie určitú záťaž
• primerane inteligentný - štúdiá zvláda dobre a vie využiť svoje vedomosti
• vedie pravidelný duchovný život - javí záujem o duchovné veci, zapája sa do liturgie, pravidelne sa modlí, sprevádzaný duchovným vodcom a spovedníkom
• angažuje sa pre druhých - využíva svoje dary a schopnosti
• primerane zrelý na svoj vek - zodpovedne pristupuje ku svojim úlohám

Tieto podnety nám pomáhajú načrtnúť „istý profil záujemcu“ o ašpirantát a sú tak akousi vstupnou bránou pre ponúknutie tejto skúsenosti.

Táto skúsenosť je určená mladým mužom hľadajúcim svoje povolanie najskôr však v maturitnom ročníku nakoľko sa požaduje od nich istý stupeň zrelosti.

Ako sa na túto ponuku prihlásiť?
Kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.