PGSI 960x120

PGS je skratka talianskeho názvu: “Polisportive Giovanili Salesiane”, čo v preklade znamená Saleziánske športové hry.
Písmeno I, podľa anglického slova “International” ,doplňuje, že tieto športové hry sú medzinárodné.

 

LOGO PGS 2014

PGSI na Slovensku

Pri príležitosti 90. výročia príchodu saleziánov na Slovensko bude naša krajina – Saleziáni dona Bosca na Slovensku organizovať v dňoch 30. apríla až 5. mája 2014 už 25. ročník PGSI. Hry sa budú konať v Bratislave, ktorá by mala hostiť viac ako tisíc mladých športovcov z viac ako 14tich krajín sveta.

Všetko o PGSI 2014 na Slovensku nájdete na www.pgsi2014.sk, Facebook PGSi2014

História hier

História PGSI siaha približne do roku 1967. V tom čase založil v Taliansku Gino Borgogno prvý organizovaný športový turnaj v saleziánskej rodine. O dvadsať rokov neskôr, pri príležitosti stého výročia úmrtia don Bosca, zakladateľa saleziánskej rehole, sa tento turnaj rozšíril z Talianska postupne do celej Európy.

V roku 1990 sa odohral prvý turnaj na Malte a od vtedy nesú Saleziánske hry prívlastok medzinárodné. A miesto konania PGSI sa začalo každý rok meniť. Na Maltu sa síce medzinárodné hry ešte jedenkrát vrátili, no navštívili aj iné krajiny ako napr. Španielsko, Taliansko, Slovinsko, Portugalsko, Poľsko, Chorvátsko a Nemecko. A v roku 2014 účastníkov privíta Slovensko.

V minulosti boli účastníci PGSI skutočne z rôznorodých krajín, ako sú napríklad Egypt, Sýria a Brazília. Terajšiu športovú rodinu tvoria prevažne zástupcovia z Európskeho kontinentu: Rakúsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Česko, Chorvátsko, Taliansko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko, Ukrajina a Slovensko.

Medzi tradičné športy, v ktorých prichádzajú mladí športovci súťažiť patrí futbal, futsal, volejbal, stolný tenis a basketbal. Kedysi medzi ne patrilo aj judo s atletikou.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.