Ja, brat salezián

(Bratislava 10. Februára 2014) – Pri príležitosti 90. výročia príchodu saleziánov na Slovensko sa realizuje zaujímavý projekt „Deväťdesiat rokov v službe slovenskej mládeže.“ Jeho cieľom je cez svedectvá najstarších žijúcich saleziánov zmapovať dejiny Spoločnosti dona Bosca na Slovensku. Do projektu sa zapája okolo 30 saleziánov, ktorí majú nad 70 rokov.

„Najstarší spolubratia ako don Ernest Macák, don Tonko Kyselý a Vít Ušák majú už vyše 90 rokov, takže ich spomienky siahajú riadne ďaleko. Keď človek počúva životné osudy tejto generácie saleziánov, prekážky, s ktorými sa museli vysporiadať počas totality, väzenie, ktoré mnohí museli pretrpieť, tak sa človekovi vynára len jedna veta: Čo salezián, to vlastenec a hrdina. Pri spätnom pohľade na ich nadšené nasadenie za dobro mládeže, je skutočne národom nedocenené, ako Saleziánska spoločnosť formuje už päť generácii Slovákov,“ poznamenáva spoluautor projektu don Jozef Luscoň.

Svedectvá respondentov majú audiovizuálnu i čisto zvukovú podobu. „Vytvára sa nesmierne dôležitá databáza informácii, ktorá môže poslúžiť pre uchovanie historických faktov, pre odovzdanie hodnôt ďalším generáciám, ako aj k štúdiu jednej etapy slovenských dejín,“ dodáva člen tvorivého tímu don Pavol Dzivý.

Projekt zbierania príbehov najstarších slovenských saleziánov bude prebiehať počas celého roku 2014.

 

 

 

Text a foto: Pavol Dzivý SDB

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.