Kto je koadjútor
SALEZIÁN KOADJÚTOR
Saleziánske povolanie je len jedno. Má však dve formy, ako sa môže prejavovať. Po zložení sľubov ťa môže lákať, aby si žil, rozprával, pomáhal mladým ako salezián kňaz alebo ako salezián koadjútor. Salezián koadjútor má aj iné pomenovania ako je napr. : salezián nekňaz, salezián spolubrat, salezián laik, salezián vychovávateľ. Pre jasnosť budem používať výraz salezián koadjútor, ktorý nie je pre náš jazyk známy, ale to chceme práve touto stránkou zmeniť.
Ako sa niekto stane saleziánom koadjútorom:
- Prvým záchytným bodom je prejav viery zo strany mladého muža (mladíka) a odpoveď na volanie žiť ako zasvätený Bohu, že po tom túži pre svoj osobný život, aby žil plnohodnotne, s chuťou, s nadšením. Ježiš stačí. To je základ. „Boh si ma povolal“.
- Ide o stretnutie vzájomnej lásky medzi Bohom a mladým človekom. „Pane ty si si ma v deň krstu zasvätil pre seba ...“ On povolal človeka, ktorý na volanie odpovedá. Chce žiť s Ním, s bratmi (čistota), tam, kde ho pošle (poslušnosť) a v prostredí, ktoré mu vyberie (chudoba).
- Keďže žijeme na Slovensku, väčšinu z mladých mužov zaujme povolanie kňaza, lebo si to vedia predstaviť a mnohých poznajú. Je to určitý status, a ľahko sa vie, čo taký kňaz robí. Toto povolanie je príťažlivé a apoštolát jasný: vysluhovanie sviatostí, svedectvo osobného života, sväté omše, obnovy .... Salezián koadjútor sa predstavuje ťažšie. Čo je to za chlapa a čo by mal a môže robiť?
- Pri uvažovaní o možnosti stať sa saleziánom môže prísť aj myšlienka: „Ale veď predsa ja kňazom nechcem byť, takto žiť nechcem.“ A toto je asi taký prvý začiatok. Mladého muža láka niečo iné a ani nevie presne, čo to je.
- Jedna z možností je práve táto – je to povolanie stať sa saleziánom koadjútorom. Napriek tomu, že uvažuje o tom, že ho priťahuje práca s mladými a priťahujú ho aj hodnoty ako je obeta žiť pre mladých, žiť v saleziánskej komunite atď., povolanie za kňaza sa mu s tým nespája.
- Salezián koadjútor – kto to vlastne je? Je to salezián, ktorému je bližšia predstava ísť k mladým inou cestou a možno nie až tak jasnou a veľakrát aj veľmi zriedkavou. Z histórie sú známe rôzne cesty – spôsoby: učiteľ, majster, kuchár, vrátnik, riaditeľ, osoba, pôsobiaca v médiách a iné. Cesty závisia aj od osobných darov. Smer je však jasný: stať sa priateľom, učiteľom, bratom, otcom mladých. „Hľadať duše a slúžiť jedine Bohu.“ /Don Bosco/ Stať sa „vychovávateľom mladých“. /Don Bosco/.
- Je pomerne ťažké vysvetliť, čo pomáha človeku rozhodnúť sa pre povolanie saleziána koadjútora. Aká je jeho identita? Nie je to jednoduché pri žiadnom rozhodovaní. Môže pomôcť, keď sa opíšu motívy, čo človeka láka, čo si vie predstaviť ako príťažlivé pre svoj život a tiež, čo vníma ako príťažlivé pre ohlasovanie radostnej zvesti iným.
- Je to asi toto: Láka ho iný spôsobom prežívania saleziánskeho zasväteného života, priťahuje ho žiť viac ponorený do „normálneho“ sveta, prinášať evanjelium neveriacim a ľuďom, ktorí nechodia pravidelne „do kostola“. Nie až tak ohlasovať slovom, ale skôr byť s ľuďmi a svojím životom dobrého človeka byť pre nich otázkou, ktorú keď ďalej skúmajú, prídu ku kresťanstvu a aj k zasväteniu koadjútora. Skúsia život s ním a potom, keď sa presvedčia o kráse, pôjdu ďalej. Ohlasovanie evanjelia spôsobom „na dlhé trate.“
- Objaviť v sebe srdce dona Bosca a potom spôsob (špecializáciu), cez ktorý by ho vedel mladý človek prejavovať. Nie je to ľahké a vzory sa na prvý pohľad nezdajú extra príťažlivé. Mladík by to mal prežívať ako niečo, čo je práve pre neho lákavé a zároveň aj revolučné. Treba tomu veriť, že to také je. Nie je to starý model, ale práve model ideálny a nový. Nikdy nebol aktuálnejší.