Naša misia na Sibíri (kompletný rozhovor)

Odpovedá don Maroš Peciar z Jakutska

(Bratislava 18. októbra 2019) – Slovenskí saleziáni začali pôsobiť na misii v Rusku na Sibíri v roku 1992. Don Marián Peciar, ktorý je aktuálne zodpovedný za farnosť v Jakutsku, počas leta ponúkol dlhý rozhovor, v ktorom približuje realitu tejto vzdialenej misie. Časť rozhovoru bola publikovaná v časopise Don Bosco dnes 5/2019. Teraz prinášame celý rozhovor.

Čítať ďalej: Naša misia na Sibíri (kompletný rozhovor)

Ekonomika, chudoba a Božia prozreteľnosť u saleziánov (Kompletný rozhovor)

Odpovedá provinciálny ekonóm don Andrej Kňaze

(Bratislava 6. mája 2019) – Z čoho žije mladý salezián v oratóriu, ako a prečo ide dokopy chudoba a podnikanie, na čo všetko dávajú a odkiaľ berú saleziáni peniaze, ako riešia transparentnosť. Aj na tieto veci odpovedá v rozhovore provinciálny ekonóm, ktorým je od leta 2017 Andrej Kňaze. Prinášame vám kompletný rozhovor; jeho skrátená verzia je súčasťou vydania časopisu Don Bosco dnes 3/2019 (na máj-jún).

Čítať ďalej: Ekonomika, chudoba a Božia prozreteľnosť u saleziánov (Kompletný rozhovor)

Mons. Fekete: Prvotným informáciám o zneužívaní v Cirkvi som neveril

(Rím 28. februára 2019) – O minulotýždňovom samite vo Vatikáne, ktorý sa zaoberal sexuálnym zneužívaním v Cirkvi, sme sa rozprávali s jedným z jeho priamych účastníkov, saleziánom a apoštolským prefektom Azerbajdžanu Mons. Vladimírom Feketem.

Čítať ďalej: Mons. Fekete: Prvotným informáciám o zneužívaní v Cirkvi som neveril

Aké sú výzvy pre saleziánske Slovensko? (Kompletný rozhovor)

Odpovedá regionál don Rozmus po skončení mimoriadnej vizitácie

(Bratislava 5. novembra 2018) – Každých šesť rokov robí hlavný predstavený rehole saleziánov mimoriadnu vizitáciu každej saleziánskej provincie. Zväčša ju v jeho mene konajú členovia hlavnej rady. Tento rok od 18. augusta do 19. októbra hlavný radca nášho regiónu strednej a severnej Európy 61-ročný don Tadeusz Rozmus navštívil všetky diela našej provincie vrátane diel v Aldane, Jakutsku a Baku.
Prinášame vám kompletný rozhovor; jeho skrátená verzia je súčasťou vydania časopisu Don Bosco dnes 6/2018 (na november-december).

Čítať ďalej: Aké sú výzvy pre saleziánske Slovensko? (Kompletný rozhovor)

Majú z nás väčší strach než my z nich, ale ľudský prístup otvára srdcia (kompletný rozhovor)

(Bratislava 9. marca 2016) – V najnovšom vydaní časopisu Don Bosco dnes na mesiace marec-apríl bol uverejnený skrátený rozhovor s kňazom saleziánom, ktorý už 15 rokov pôsobí v Azerbajdžane v Baku, na misii s jediným katolíckym kostolom v krajine. Prinášame kompletný neskrátený rozhovor so Štefanom Kormančíkom – aj o vzťahoch s moslimami, o utečencoch, o priateľstve i strachu, v krajine s 95- percentnou moslimskou populáciou. Rozhovor pripravil Rastislav Hamráček SDB.

Štefan Kormančík je salezián, má 47 rokov. Pochádza zo Spišských Tomášoviec, v roku 1995 bol vysvätený za kňaza. Takmer tretinu svojho doterajšieho života –15 rokov – prežil ako misionár v Azerbajdžane. V krajine, ktorá má 9,4 milióna obyvateľov, je 95 % moslimov. Slovenskí saleziáni tam spravujú v hlavnom meste Baku katolícku misiu s jediným katolíckym kostolom v štáte. Rozprávali sme sa s ním o vzťahoch s moslimami, o utečencoch, o priateľstve i strachu.

Čítať ďalej: Majú z nás väčší strach než my z nich, ale ľudský prístup otvára srdcia (kompletný rozhovor)

V srdci sveta so srdcom Boha

(Bratislava, 2. septembra 2015) - Sekulárny inštitút Dobrovoľníci s donom Boscom je na Slovensku najmladšou a najmenšou vetvou saleziánskej rodiny. Narodeniny má 12. septembra. Dnes sa s ním zoznámime prostredníctvom rozhovoru s jedným jeho členom.

Skús predstaviť dobrovoľníkov s donom Bosca (CDB) jednou vetou…
Sme mladšími bratmi dobrovoľníčok dona Bosca (VDB). Kým ich inštitút vznikol pred takmer sto rokmi, my sme nedávno dovŕšili len dvadsať rokov jeho existencie.

Čítať ďalej: V srdci sveta so srdcom Boha

Veľký rozhovor s novým provinciálom: "Slovensko už asi nebude celé kresťanské, na to sa máme pripraviť"

(Bratislava, 4. júla 2014) - Saleziáni na Slovensku majú od 2. júna 2014 nového provinciála. V ten deň pri svätej omši v Banskej Bystrici v Kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov prevzal tento úrad don Jozef Ižold. Stal sa ôsmym slovenským provinciálom saleziánov. Prinášame vám rozsiahly rozhovor s ním o jeho živote, o vzťahu k donovi Boscovi, o ceste povolania, o saleziánoch i o Cirkvi. A o jeho novom úrade. Rozhovor bol pripravený a čiastočne uverejnený v časopise Don Bosco dnes.

Čítať ďalej: Veľký rozhovor s novým provinciálom: "Slovensko už asi nebude celé kresťanské, na to sa máme...

Už sa pripravuje dôležité „Pozício“. Bude mať Slovensko nového svätca?

(Bratislava, 19. októbra 2013 ) - Salezián Titus Zeman (1915-1969) odprevadil po nástupe totalitného režimu v roku 1950 dve skupiny slovenských bohoslovcov do Turína v Taliansku, aby si mohli dokončiť štúdiá a stať sa kňazmi. Keď išiel s treťou skupinou, na jar v roku 1951, pri pokuse o ilegálne prekročenie hraníc ich chytili a zaistili. Nasledovalo obdobie vypočúvania, mučenia a väznenia. Titus Zeman zomrel v roku 1969 na následky mučenia vo väzení a prenasledovania po prepustení.

Čítať ďalej: Už sa pripravuje dôležité „Pozício“. Bude mať Slovensko nového svätca?

Prvá misia kňaza: „Odchádzam s jednosmernou letenkou.“

(Jakutsk, 9. októbra 2013) - Maroš je salezián. Za kňaza bol vysvätený pred desiatimi rokmi. Pôsobil vo viacerých saleziánskych strediskách na Slovensku. Jedného dňa dostal nečakanú ponuku ísť k mladým, ale nie tým slovenským. Ponuku prijal. Odišiel zo Slovenska. Prednedávnom sa vrátil kvôli „vypršaniu víz“. Je to jeho prvá misia. Pôsobí v Jakutsku. Stretli sme sa na chvíľku pri káve. Začiatkom zimy sa na Sibír vráti znova. Už na dlhšie...

Čítať ďalej: Prvá misia kňaza: „Odchádzam s jednosmernou letenkou.“

Saleziánska škola bl. Zefyrína v Bardejove otvorila pre rómske deti novú školskú jedáleň

(Bardejov, 20. júna 2013) - Základná škola s materskou školou blahoslaveného Zefyrína, ktorej zriaďovateľmi sú Saleziáni dona Bosca – Slovenská provincia, bola založená 1. januára 2006. Škola sídli v rómskej osade Poštárka – Bardejov. Vychováva a vzdeláva deti a žiakov od materskej školy až po 4. ročník ZŠ. Cieľom je pripraviť žiakov po vzdelanostnej úrovni tak, aby mohli čo najplynulejšie pokračovať v štúdiu na druhom stupni ZŠ a vychovávať žiakov v duchu myšlienok dona Bosca. Škola pred niekoľkými dňami otvorila nové priestory školskej jedálne, čo privítali nielen deti, ale aj rodičia či širšia verejnosť.
Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s riaditeľom školy, PhDr. Petrom Hasidlom, SDB.

Čítať ďalej: Saleziánska škola bl. Zefyrína v Bardejove otvorila pre rómske deti novú školskú jedáleň

Sr. Anna Rosi Sivori rozpráva o bratrancovi - pápežovi

Sr. Ana Rosa Sivori, argentínska saleziánka, teraz misionárka v Thajsku, je sesternicou z druhého pokolenia Jorga Mária Bergoglia, pápeža Františka.

Podáva krátke svedectvo o pápežovi. Prinášame niekoľko viet z jej interview.

Čítať ďalej: Sr. Anna Rosi Sivori rozpráva o bratrancovi - pápežovi

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.