CDB

Dobrovoľníci s donom Boscom (Volontari con Don Bosco – CDB)

• Sme zasvätení laici vo svete

• Oživuje nás duch dona Bosca a jeho pastoračná láska

• Usilujeme sa svedčiť o Kristovi zapojení do sveta práce a rôznych oblastí ľudskej činnosti

• Venujeme sa prednostne mládeži, ľudovým vrstvám a misiám

• Podporujeme spoločenskú angažovanosť a rozvoj ľudských a kresťanských hodnôt

 

Ježišov život v Nazarete je pre nás inšpiráciou, ako objaviť a žiť v konkrétnych podobách ozajstné poslanie a ako spolupracovať na budovaní Božieho kráľovstva. Žijeme ako obyčajní ľudia, a hoci nemáme vlastné diela a komunity, nezriekame sa hlbokého spoločenstva a vzájomného bratského života. Každodenným rozvíjaním osobného postoja viery sa snažíme odpovedať na Božie volanie.

 

História

 

Už don Bosco pri písaní Stanov Spoločnosti sv. Františka Saleského – saleziánov sa zaoberal myšlienkou „externého“ saleziána. Pred definitívnym schválením Stanov však túto formu musel vynechať, pretože vtedy to bola podmienka Svätej stolice. Túto ideu opäť oživila 20. generálna kapitula saleziánov, čo vytvorilo živnú pôdu na vznik Dobrovoľníkov s donom Boscom.

Postupne vo viacerých krajinách sveta nezávisle od seba, bez toho, aby o sebe vedeli, začali sa objavovať jednotlivci i spoločenstvá mužov s túžbou zasvätiť sa sekulárne v saleziánskej rodine. Don EgídioViganò – hlavný predstavený saleziánov to považoval za prejav Ducha Svätého, a preto ich pozval na spoločné stretnutie do Ríma. V nasledujúcom roku sa uskutočnilo ďalšie stretnutie, na ktorom Sekulárny inštitút dobrovoľníkov s donom Boscom oficiálne vznikol. Bolo to v septembri 1994 na Sviatok mena Panny Márie. Na tomto stretnutí sa zúčastnil už aj zástupca z Českej republiky.

Náš sekulárny inštitút CDB má dnes asi 80 členov vo vyše 20 krajinách.

 

Tri charakteristické črty

Svoj vzťah s Bohom a ľuďmi chceme žiť ako sekulárne zasvätení saleziáni. Veríme, že Boh nás povoláva k originálnemu spojeniu – k jednote troch prvkov: sekulárnosť, zasvätenie a saleziánskosť.

 

Sekulárnosť – spojení so svetom

Žijeme vo svete uprostred ľudí. Svet považujeme za miesto nášho posväcovania. Do ľudskej spoločnosti sa usilujeme vnášať ducha blahoslavenstiev. Prednostným miestom nášho apoštolátu je práca v zamestnaní. Nemáme vlastné apoštolské diela, ale angažujeme sa konkrétnou službou v miestnej cirkvi. Zapájame sa do organizácií a štruktúr, ktoré podporujú rozvoj ľudských a kresťanských hodnôt.

 

Zasvätenie – spojení s Cirkvou

Žijeme život zasvätený Bohu. Aj keď žijeme podľa troch evanjeliových rád – chudoby, čistoty a poslušnosti, navonok sa neodlišujeme od ostatných ľudí a nenosíme nijaký vonkajší znak nášho zasvätenia.

 

Saleziánskosť – spojení s rodinou dona Bosca

Patríme do saleziánskej rodiny. Božia milosrdná láska – ako ju prežíval a vyjadroval svätý Ján Bosco – a láskavosť svätého Františka Saleského sú našou stálou inšpiráciou.

 

Byť darom – obohacujúci stretnutia s ľuďmi

Nežijeme spoločným životom v komunitách, ale nechceme žiť ani ako „singles“. Chceme byť darom. Darom pre tých, uprostred ktorých žijeme – v zamestnaní, vo farnosti, v rodinách, z ktorých pochádzame.

Tvoríme spoločenstvo, ktoré vytvára priestor pre vzájomnú komunikáciu, formovanie i podporu… Pravidelne sa stretávame. Bývame samostatne alebo s rodičmi.

 

Nino Baglieri – Boží služobník

 

CDB web do-menu-nino

 

 

Hoci naša história je krátka a čo do počtu členov nie sme veľký inštitút, spomedzi nás už vzišiel aj kandidát na blahorečenie. NinoBaglieri (1951 – 2007) pochádza zo Sicílie z mestečka Modica. Po úraze z mladosti strávil takmer 40 rokov ochrnutý na lôžku. Napriek svojmu údelu sa spájal s mnohými ľuďmi v rôznych kútoch sveta, povzbudzoval ich a najmä tým, ktorí sa ocitli v ťažkých životných situáciách, vlieval nádej. V roku 2012 sa začal proces jeho blahorečenia.

 

Na Slovensku

Počiatky Dobrovoľníkov dona Bosca na Slovensku siahajú do roku 2002, vtedy sa prvý záujemca začal pripravovať na začlenenie sa do sekulárneho inštitútu CDB.

 

Pre tých, čo chcú vedieť viac…

www.volontaricdb.org

V srdci sveta so srdcom Boha

Kniha Krátke dejiny sekulárnych inštitútov (pdf)

Kniha Zasvätená sekulárnosť(pdf)

 

Kontakt

Milan Urbančok SDB

Miletičova 7

821 08 Bratislava

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.volontaricdb.org

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.