5. Princíp: Pripravovať a formovať animátorov pre život

Rovnováha: osobný vzťah, partia, zodpovednosť, osobný rast, nie je toho veľa.
    

•    Osobné sprevádzanie: V centre osoba – otvorené srdce pre :)
      o    Priestor na SZM, nie mladí hľadajú kňaza, ale vedia kedy a kde ho nájdu. Kňaz je v spovednici, alebo návštevnej miestnosti a čaká.
      o     V centre je osoba, cieľom je aby našiel povolanie (pastorácia by nemala byť bez úsilia prísť k otázke povolania), sprevádzanie v konkrétnosti znamená aj zaujímať sa o konkrétny život animátora, o jeho náplň týždňa.
      o    Štruktúra pravidelného osobného rozhovoru (dohodnúť sa ako často), okruh troch tém:  osobný rozvoj, ako ide stretko, tvoj týždenný rozvrh, stíhaš ? (Boh, rodina, priatelia, povinnosti, apoštolát).
      o     vychovávať sprevádzateľov


•    Nie je toho veľa – treba zvoliť vhodnú formu, aby bola prijateľná a únosná.
Rôzne modely formácie:
•    Animátorské víkendové sústredenie dva alebo tri krát v roku.
•    Raz za mesiac formačná PG (dejiny, pedagogika, spiritualita).
•    DO a DC sú akoby indikátorom budúceho vývoja animátorov:  „Keď fungovali DO a DC fungovalo to, ako náhle prestávali chodiť na DO a DC, animátori prestali chodiť aj inde“.
      o     Je pozitívna skúsenosť s DO. Pri hľadaní vhodnej formy sa osvedčila keď téma je spracovaná vo forme: prednáška + osobné svedectvo, priestor na zdieľanie – debatu, priestor na uvažovanie a modlitbu, pozvanie k osobnému rozhovoru pre každého účastníka, priestor na SZM
•    Zdôraznenie silných významnejších období: Advent a Pôst.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.