Don Alberto Lorenzelli je už biskupom, vysvätil ho v Ríme pápež František

2019 06 26 ans lorenzelli1(Vatikán 26. júna 2019) – Niekdajší provinciál saleziánov v Čile a naposledy direktor saleziánskej komunity vo Vatikáne don Alberto Ricardo Lorenzelli Rossi bol v sobotu 22. júna vysvätený za biskupa. Túto službu prijal priamo z rúk Svätého Otca Františka.

Slávnosť vysviacky sa konala priamo v Bazilike svätého Petra, prítomných bolo asi 250 saleziánov a široká saleziánska rodiny i príbuzní nového biskupa.

V krátkej homílii pápež stručne vysvetlil poslanie biskupa: „Biskup je sluha, pastier, otec, brat, nikdy nádenník... Má väčšiu zodpovednosť za službu, než za moc, podľa príkazu Majstra ´Kto je medzi vami najväčší, nech je ako najmenší´“. Poukázal tiež na to, že najbližšími biskupa sú kňazi a diakoni. „Buď blízko kňazom: čo najbližšie! Aby keď ťa potrebujú, hneď ťa mohli stretnúť, bez byrokracie, priamo. Buď blízko chudobným, bezbranným a tým, čo potrebujú prijatie a pomoc“.

Spolusvätiteľmi podľa priania svätenca boli salezián kardinál Tarcisio Bertone, niekdajší formátor a profesor dona Lorenzelliho, a Mons. Celestino Aós, apoštolský administrátor arcidiecézy Santiago del Chile, v ktorej bude nový biskup pomocným biskupom.

V rozhovore pre čilské médiá don Alberto povedal, že chce prinášať radosť „pre čilský ľud, ktorý ma prijal s láskou a nádejou. Čile je milovaná zem, má silný duchovný cit, hlbokú nábožnosť. Treba nám budovať spoločenstvo a dôveru. Do svojho biskupského motta som vložil slová ´prinášať radosť´.“

Mons. Alberto Lorenzelli pochádza z Isidro Casanova, v provincii Buenos Aires v Argentíne. Narodil sa 2. septembra 1953 talianskym emigrantom. Do Talianska sa vrátil v roku 1972, kde si vykonal saleziánsky noviciát v Pinerole a 24. januára 1973 zložil prvé rehoľné sľuby. Za kňaza bol vysvätený v Janove v roku 1981. Do roku 2002 pôsobil v Janove, päť rokov bol aj duchovným v tamojšej väznici pre mladistvých. V roku 2002 bol menovaný za provinciála vtedajšej saleziánskej ligúrsko-toskánskej provincie. V roku 2008 sa stal provinciálom Centrálnej provincie so sídlom v Ríme. Od januára 2012 bol v úlohe provinciála v Čile a v Santiago del Chile bol veľkým kancelárom Katolíckej univerzity Silva Henríqueza. Po šiestich rokoch sa vrátil do Talianska a stal sa direktorom saleziánskej komunity vo Vatikáne.

Svätý Otec František ho 22. mája vymenoval za pomocného biskupa pre arcidiecézu Santiago del Chile.

2019 06 26 ans lorenzelli2

ANS, rhsdb

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.