V bratislavskom saleziánskom kostole sa nachádza unikátne pôstne plátno

(Bratislava, 11. marca 2019) – Tento rok slávi farský kostol sv. Jána Bosca v Bratislave na Trnávke 80 rokov od svojho posvätenia. Pri tejto príležitosti je počas pôstneho obdobia nainštalovaná do priestoru nad oltárom veľká textília – pôstne plátno. Zmyslom je pomôcť objaviť silu, krásu a charakter priestoru kostola.

Počas pôstneho obdobia 2019 bude v kostole na Trnávke situované dočasné pôstne plátno. Priestorová inštalácia z roku 1939 bude nainštalovaná po dobu 40 dní - od Popolcovej stredy až do Bielej soboty (od 6.3. – 20.4.). Autorkou plátna je Klára Štefanovičová, študentka VŠVU, ktorá študuje voľnú grafiku u prof. Jančoviča.

Tradícia pôstneho plátna siaha až do stredoveku, kde sa v kresťanských chrámoch počas pôstneho obdobia zahaľovala významná časť presbytéria či oltárov. "Je to ponuka človeku, ktorý sa nachádza v tomto priestore, ponúknuť mu príležitosť pre radikálny pôst očí," povedal pre TASR kurátor projektu Michal Žák.

Inštaláciu bude doprevádzať sprievodný program s názvom Pôstne stredy, ktorý tvorí sv. omša o 18,00 hod. s príležitosťou na sviatosť zmierenia a následne o 18,45 moderovaný kultúrno-duchovný večer vedený vždy iným hosťom, ako napríklad historikom, architektom, scénografom, teoretičkou umenia a pod.. Programy budú dopĺňať hudobné vstupy rozličných komorných zoskupení.

Informoval: Juraj Caránek

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.