Don Bosco na Slovensku - svätca si uctilo viac ako 100 000 ľudí. Ďakujeme don Bosco!

Po štyroch rokoch putovania relikvií po Južnej, Strednej a Severnej Amerike, Afrike, Ázií a viacerých krajín Európy navštívil zakladateľ saleziánov Don Bosco Slovensko. Udialo sa tak vo štvrtok, 11. apríla v popoludňajších hodinách (16.00 hod.), kedy slovenská saleziánska rodina na čele s provinciálom Karolom Maníkom a provinciálkou Jankou Kurkinovou prevzala na slovensko - ukrajinskej hranici relikvie tohto talianskeho svätca. Relikvie (vosková figurína v životnej veľkosti, v ktorej sú uložené ostatky svätého) ako prvé privítali mesto Michalovce a miestna saleziánska rodina. V stredisku bola po príchode relikvií a úvodnom privítaní slúžená slávnostná svätá omša, nasledovali spoločné modlitby mladých, vešpery a večerné bdenie pri donovi Boscovi, ako aj ďalší sprievodný program. V podobnom duchu sa niesla atmosféra aj v iných strediskách a mestách, kam Don Bosco prišiel. Nasledovali mestá: 12.4. Humenné, 13.4. Prešov, 14.4. Košice, 15.4. Bardejov, 16.4. Poprad, 17.4 Rožňava, 18.4. Banská Bystrica, 19.4 Sučany, 19.4. Ružomberok, 19.4. Námestovo, 20.4. Dolný Kubín, 20.4 Žilina, 22.4. Dubnica nad Váhom, 23.4. Nová Dubnica, 24.4. Partizánske, 25.4. Trnava, 27.4. Šaštín – Stráže, 28.4. Bratislava Trnávka, 28.4. Bratislava Mamateyova, 29.4. Bratislava Miletičova, 30.4. Bratislava Miletičova. Svätec don Bosco opustil Slovensko 1.5 , kedy bola slúžená ranná svätá omša (6.45 hod.) na Miletičovej a nasledovala krátka záverečná rozlúčka s týmto našim veľkým svätcom. Následne relikvie opustili Slovensko a smerovali do Slovinska.

Počas troch týždňov jeho prítomnosti na Slovensku sa pri jeho relikviách zastavilo okolo 100 000 ľudí – deti, žiaci, študenti, rodiny s deťmi, skôr narodení, rehoľníci, rehoľníčky, kňazi, biskupi. Ján Bosco navštívil dvadsaťštyri miest, prišiel aj medzi Rómov na Luník IX či Poštárku, ale aj k mladistvým v nápravnovýchovnom zariadení v Sučanoch. Program v mestách a strediskách, kam relikvie svätca zavítali nájdete v rubrikách v ľavom menu stránky.

Provinciál Karol Maník pri záverečnej tlačovej konferencii s médiami povedal, že každodenné putovanie s relikviami bolo pre neho obrovským zážitkom, cťou, vnútorne silným pocitom, ktorý len ťažko môže opísať. „Zažil som veľa chvíľ, udalostí a videl som mnoho tvárí, ktoré mi ostávajú hlboko v srdci,“ povedal. Relikvie sprevádzal osobne počas celého putovania. „Pre mňa, pre mojich bratov saleziánov, pre celé Slovensko je to veľký dar, ktorý sme mohli prijať, posilniť sa vo viere a stretnúť sa s našim zakladateľom. Prosil som dona Bosca o tri „veci“ – o našu vernosť, o nové duchovné povolania a o požehnanie pre všetkých mladých,“ povedal Maník.

Stránka www.saleziani.sk prinášala každodenné informácie a spravodajstvo z miest, fotografie zachytávajúce atmosféru, ako aj provinciálov denník z putovania relikvií, ktorý každý večer osobne písal pre návštevníkov portálu. Počas 21 dní zaznamenala stránka www.saleziani.sk viac ako 44 000 unikátnych návštev.

Ján Bosco nám zanechal hlboký pocit pokoja, nadšenia, možnosti dotknúť sa svätosti. Odchodom relikvií dona Bosca život v saleziánskej rodine nekončí. Už budúci rok oslávia saleziáni 90. výročie príchodu prvých saleziánov na Slovensko. V tom istom roku (2014) budú hostiteľmi svetových športových hier mládeže (PGS), ktoré sú akousi obdobou olympijských hier. Viac ako 1 200 mladých športovcov z rôznych krajín sveta zavíta na Slovensko.

Saleziáni don Bosca ďakujú všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom napomohli pri  zabezpečení putovania relikvií a informovaní verejnosti o tejto udalosti.

©2013 Saleziáni don Bosca. Design by musho. Created by nic.sk

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v návšteve stránky súhlasíte s ich používaním.Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU.